אוכל בתחפושת – מאכלים שמתחזים לבריאים

יש מאכלים שכל השנה מתחפשים... מתחזים למאכלי בריאות ולמעשה הם ממש לא. מי הם? מה הם? ומה אוכלים במקומם?
אוכל בתחפושת שחר סמיט

 אוכל בתחפושת – מאכלים שמתחזים לבריאים

יש מאכלים שכל השנה מתחפשים…

מתחזים למאכלי בריאות ולמעשה הם ממש לא.

מי הם? מה הם? ומה אוכלים במקומם?

 

פריכיות אורז – יש להן מדד גליקמי גבוה, והן מעלות את רמות הסוכר בדם יחסית מהר. גם אלו העשויות אורז מלא, שאת רמות הארסן שיש בהן קשה מאד (אולי בלתי אפשרי…) לנטרל. הן גם נוטות להיות לא מאד משביעות ולכן נאכלות בכמויות יחסית גדולות – אז הן בהחלט הופכות להיות פחות ידידותיות לבריאות ולגזרה, ומאד כדאי למצוא להן (וגם לאחיות שלהן העשויות מכוסמת וכד') תחליף אחר, מזין, בריא ומשביע.

גם קרקרים (לחמית, פתית וכל השאר, וגם אלו שעל גבי האריזה שלהם מצוירים דגנים או שדות ירוקים…) מפילים בפח הרבה פעמים. אמנם הם עשויים (בחלקם) מקמחים מלאים, אך לרוב גם מקמחים רגילים,לבנים, נטולי סיבים וערכים תזונתיים. ובוודאי הם מכילים שמנים מזוככים, שמני טרנס מוקשים, ומגוון חומרים מתעשיית המזון שמקנים למוצר עמידות, חיי מדף ארוכים, טעמים, ריחות, פריכות ושאר תכונות נצרכות למוצר תעשייתי. ולמעשה כל מה שהגוף שלנו לא זקוק לו בהחלט!

תחליפים בריאים ומצוינים הם קרקרים ביתיים שכייף לאכול וקל להכין, כמו אלו: קרקרים ביתיים פריכים

לחם כפרי/לחם דגנים – הרבה מאד לחמים מתחזים ללחמי ביראות אך למעשה מכילים תערובת קמחים, שרק חלקם מלאים. בנוסף הם מכילים גם גלוטן נקי (מלבד זה המצוי בקמח), שמנים מוקשים, סוכרים ותמציות טעם וצבע. לא כל לחם כהה שפיזרו עליו זרעים וגרעינים – הופך אוטומטית לבריא. איך יודעים? קוראים את פירוט הרכיבים שבתווית הלחם. אם הרשימה ארוכה ואם רואים שהקמחים לא מלאים – ממש ממש מומלץ לבחור בלחם אחר.

איזה לחם מומלץ? ב"מדריך לכריך" שכתבתי יש הסבר מפורט: המדריך לכריך

חטיפי אנרגיה – לרוב הם מלאים בסוכר (שמגיע בצורות שונות) ושמנים מזוככים ומוקשים, חומרי הלחה ומתחלבים (לרוב הם תוצרי פירוק של שומנים)… אמנם יש בהם שיבולת שועל ועל גבי האריזה מובטחות הבטחות לחטיף מלא בדברים טובים, אבל כבר הבנו שאריזה ירוקה עם איור של עלה ושדה פורח לא מבטיחה לנו באמת מוצר בריאות…

מחפשים חטיף בריאות אמיתי? כדורי אנרגיה מתוקים ובריאים יכולים לספק את זה: כדורי אנרגיה משמחים

או אלו: מתוקים ומפתיעים – כדורי אנרגיה מרכיבים סודיים…

 

גרנולה קנויה – במהות, גרנולה יכולה להיות מזון בריאות משובח. אבל כשהיא מוצר מדף עשוי בבית חרושת, היא מוליכה שולל.

גרנולות קנויות מכילות הרבה מאד סוכר או לחילופין שומנים (מזוככים או מוקשים) ולפעמים היא מכילה הרבה גם מזה וגם מזה. כדי לתת טעם משמעותי ואורך חיי מדף משתמשים היצרנים בהרבה סוכרים ובתכולת שמן גבוהה, ויוצרים מוצר שבריאות היא ממש לא ההגדרה שלו.

כשמכינים גרנולה ביתית (כמו זו למשל: גרנולה ביתית – חגיגה אמיתית! ) שולטים על כמויות השמן, על איכותו (שמן קוקוס מכבישה קרה) ועל רמת המתיקות התוצר ועל מקור ההמתקה שלו (סילאן/דבש/מיפל אמיתי).

 

דגני בוקר – כמעט כל ילד בישראל אוכל מהם בכל בוקר… עם חלב או בלי… יש דגני בוקר שהם הרבה יותר ממתק מאשר אוכל בכלל, ובוודאי שהם לא אוכל בריא…

מה יש בהם? תכולה רבה של פחמימות ריקות, תכולת סוכר גבוהה (או לחילופין ממותקים בממתיקים מלאכותיים, שזה לא פחות גרוע) ושימוש בחומרים שונים וברכיבים מעובדים. נכון שהם מועשרים בויטמינים וברזל, אבל זה לא הופך אותם לבריאים, בטח לא לילדים… מי שרוצה להעשיר את התזונה ברכיבים חיוניים שידאג לשלב בה ירקות ופירות מגוונים, חיים וטריים 🙂

 

גם חלבה, מיצים "טבעיים,, מסטיקים ללא סוכר (ממה הטעם שלהם מורכב? ומאין המתיקות?) ומוצרי דיאט מכל הסוגים – נוטים להחזיק בתחפושת בריאותית למרות שאין בהם שום ערך תזונתי אמיתי…

איך יודעים? פשוט קוראים!

קוראים את תווית המוצר, מזהים את הרכיבים ואת סדר הופעתם (שמשמעותו כמותם ותכולתם).

חשוב כל כך שכשעושים בחירות תזונתיות נדע מה המשמעות שלהן, נדע באמת מה אנחנו אוכלים ונוריד את המסכות של אותם מזונות מחופשים.

את עושר הצבעים ומגוון הטעמים הכי טוב לקבל ממזונות פשוטים, טבעיים או ממאכלים בהכנה ביתית עשויים מרכיבים מקוריים ואמיתיים.

וכל מי שניסה יודע – שבאמת יש המון שמחה, לגוף ולנשמה, בתזונה הטבעית, ובאכילה נכונה ובריאה

לבריאות,
שחר

 

 

אהבת?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

כתבי תגובה

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד

המדריך להרזיה בריאה- המזונות והמתכונים שיעזרו לך לרדת במשקל

נבחרת המזונות שיעזרו לך לרדת במשקל עם מתכונים בריאים וטעימים

תודה על הרשמתך

אני מאשרת קבלת מיילים בהמשך.

דילוג לתוכן